Európsky šéf skautov New York Rangers Ján Gajdošík hodnotí MS juniorov v Buffale

Autor: Slovenský zväz ľadového hokeja | 23.1.2018 o 9:53 | Karma článku: 5,49 | Prečítané:  2379x

Hokejové Majstrovstvá sveta juniorov do 20 rokov boli demonštráciou toho, akým smerom sa uberá svetový hokej.

Aktívne korčuľovanie, zručnosť v plnej rýchlosti, nasadenie a dôraz a bystrá orientácia pred bránou, efektivita špeciálnych tímov (presilovky a oslabenia), disciplína a nadpriemerný brankár vedú k úspechu na tomto fóre.

Mužstvo Kanady malo dobré všetky tieto parametre na najvyššej úrovni a zaslúžene získalo zlatú medailu. Dalo by sa celkovo povedať, že medaily získali tri najlepšie mužstvá.

Našich fanúšikov bude však asi viac zaujímať hodnotenie našej dvadsiatky. Mužstvo skončilo na 7. mieste, ale obstálo so cťou a rešpektom. Herný prejav bol viacerými odborníkmi hodnotený veľmi pozitívne. Šokujúce víťazstvo nad domácim tímom USA mal nádych senzácie, ktorá vyvolala veľký ohlas v renomovaných zámorských médiách, ako je TSN, ESPN alebo The Hockey News. Mená ako brankár Durný, obrancovia Bodák, Feherváry či zakončovateľ Buček sa spomínali v každom článku. Zaujal aj bojovný a spoľahlivý center Roman. Bývalý tréner československých a českých majstrov sveta Luděk Bukač ocenil umnú, pokojnú a trpezlivú hru nášho mužstva, ktoré dokázalo zaskočiť domácich hokejistov.

Okrem toho naši v príprave dominovali nad Bieloruskom, hrali vyrovnanú partiu s Ruskom, Kanada bola nad ich sily, s Fínskom dlhý čas boli v hre, zvládli s prehľadom Dánov. Nedostali sa v štvrťfinále cez Švédsko, ale výrazne favorita potrápili a pri efektívnejšom využití presiloviek mohli spôsobiť ďalšiu senzáciu. Taktiku nášho mužstva ocenili mnohé švédske média, ktoré očakávali odovzdaného súpera, ako tomu bolo pred rokom či dvomi.

Turnaj nám ukázal, že máme hráčov, ktorí môžu byť v budúcnosti platnými oporami seniorskej reprezentácie.

Hráči ako Durný, Bodák, Feherváry, Ivan, Buček, Roman, Tamaši či Studenič boli oporami dvadsiatky a naznačili dobrú hokejovú budúcnosť. Talentovaný Ružička musí popracovať na vyrovnanosti výkonov a hre najmä pre úspech mužstva. Tiež má pred sebou svetlú hokejovú budúcnosť. Svoje si odohral každý člen kolektívu a mužstvo pôsobilo kompaktne a ťahalo za jeden povraz. Realizačný tím šliapal ako hodinky. Nikto nesklamal.

Žiaľ, napriek sympatickému vystúpeniu našej dvadsiatky som zaznamenal niektoré veľmi negatívne reakcie v blogových diskusiách.

Polemizovalo sa o menách, ktoré tam mali byť a podobne, kritizoval sa výber trénera Bokroša. Ak by naše mužstvo neuspelo, táto diskusia by mohla byť užitočná, ale keďže zaznamenalo jeden z najpozitívnejších ohlasov po MSJ priamo v dejisku či v relevantných hokejových krajinách, považujem tieto úvahy o nominácii za veľmi sporné a subjektívne. Vie niekto garantovať, že nevybratí hráči by urobili pre úspech mužstva viac?

Okolo MS juniorov sa pohybujem od roku 1993. Za tie roky som si od kolegov z NHL často musel vypočuť otázky, čo sa deje s mládežníckym hokejom na Slovensku, kde máme talenty a podobne. Tento rok som zaznamenal opačné reakcie a naša dvadsiatka bola hodnotená veľmi pozitívne, možno ešte vyššie ako v našich médiách, čo bolo veľmi príjemné. Možno ešte priaznivejší ohlas ako pri poslednej bronzovej medaile.

Tréner Bokroš si svoju nomináciu výkonmi a výsledkami obhájil. Vždy sa nájdu nejaké sporné mená, niektorí hráči sa cítia byť sklamaní a dotknutí, čo je prirodzené. Keď som sa pýtal kolegov zo zámoria, či im tam niekto v slovenskej nominácii chýba, tak mi hovorili, že nie, že mužstvo fungovalo ako dobrý „teamwork“.  Sám tréner Bokroš hovorí, že k zmene herného systému ho inšpirovala práca reprezentačného trénera áčka Craiga Ramseyho. To je v poriadku, pretože dvadsiatka by mala byť prípravou pre najvyššiu reprezentáciu a zdieľať podobnú hernú filozofiu.

Tréner našej dvadsiatky to nemá ľahké... Musí vyberať z veľmi nízkej základne proti všetkým hokejovo vyspelým krajinám a tak poraziť domáceho hokejového obra na vlastnom ľade je z kategórie zázrakov a môže mnohých chlapcov z mužstva posunúť v ich hokejovej kariére. Projekt pripraví hráčov na vysokú úroveň hokeja, pre mnohých je to prvá takáto skúsenosť so špičkovým hokejom.

Minimálne sa hráči presvedčili, že keď dajú do hry srdce a disciplínu so zvládnutím herných činností, tak môžu hrať s každým.

Samozrejme, aby sme mohli konkurovať, musí sa nám zísť v našich pomeroch dobrý ročník a mimoriadne zachytať brankár. Vždy, keď sme uspeli, tak chytali brankári výnimočne, či už to bol Ján Lašák, Peter Budaj, Ján Laco, Jaro Janus, Denis Godla, Adam Húska či Roman Durný. A musí sa vytvoriť tá správna partia, ktorá pracuje pre úspech mužstva. To sa tento rok podarilo.

Treba si uvedomiť, že najproduktívnejší jednotlivci netvoria vždy najlepšie mužstvo, pretože tím potrebuje aj obranárov, srdciarov a charakter. Aby sa vytvorila správna chémia a dôvera v kolektíve.

Teraz je dôležité, aby sa nezaspalo a pokračovalo sa v koncepčnej práci. Aby sme časom boli schopní tým najlepším konkurovať pravidelne, čaká nás na Slovensku veľa tvrdej práce. Pre úspech sa musí rozšíriť mládežnícka základňa, tréneri sa musia neustále vzdelávať, zdokonaľovať a chodiť s otvorenými očami a ušami. Hráči musia pokorne a vytrvalo na sebe pracovať. Rodičia musia spolupracovať s klubmi a klub s nimi, navzájom sa potrebujú.

Všetci zúčastnení v slovenskom hokejovom hnutí musia i pri názorných a osobnostných odlišnostiach ťahať za jeden povraz. V neposlednom rade treba nájsť pre mládežnícky hokej viac finančných zdrojov. Bez toho sa nepohneme. Svetový hokejový rýchlik uháňa veľmi rýchlo a my musíme urobiť všetko preto, aby neušiel.

 

Ján Gajdošík

Šéf európskych skautov New York Rangers. 

Patrí medzi najrešpektovanejších Slovákov v oblasti mládežníckeho hokeja.

Vo svete je skôr známy ako ten, ktorý objavil Henrika Lundqvista, jedného z najlepších brankárov zámorskej NHL. 

 

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?